Egy várpalotai lakosnak ismerősen cseng az Újlaki Miklós név, hiszen a belváros egyikutcája az ő nevét viseli, de azt már jóval kevesebben tudják, ki is volt ez a derék úriember?
Pedig Újlaki Miklós a XV. század jellegzetes figurája volt, valóságos kiskirály, aki Hunyadi János halála után megpróbálta magához ragadni a hatalmat, és király szeretett volna lenni. Törekvése nem járt sikerrel, Hunyadi Mátyást választották meg, aki első intézkedésként börtönbe vetette a nagy hatalmú urat…
Újlaki nem volt sokáig rab, a fiatal királynak szüksége volt a palotai kiskirály katonáira és pénzére, ezért békejobbot nyújtott felé, amit Miklós úr rövid töprengés után el is fogadott. Idővel Mátyás a kegyeibe fogadta a dörzsölt nagyurat, aki hűségesküt is tett neki. Azokban a zűrzavaros időben ez nem volt ritka, az annál inkább, hogy Újlaki be is tartotta az esküjét, és haláláig hű maradt Mátyás királyhoz!
Pedig nem volt ő mindig ilyen királyhű alattvaló! Amikor meghalt Albert király, sokan halásztak a zavarosban, Újlaki sem volt kivétel. Rabolt, fosztogatott, hamis pénzt veretett, összeesküvéseket tervezett, szövetségeket kötött, majd rúgott fel, pillanatnyi érdekei szerint. Úgy látszik, idővel lenyugodott, mert Mátyás már egy higgadtabb, megfontoltabb nagyúrral szövetkezett, aki sokat segített neki a harcaiban.
Ebben az is közrejátszhatott, hogy Újlaki Miklós múltjában azért akadtak sötét titkok, amiket érthető módon nem szeretett volna a nyilvánosság elé tárni. Ilyen volt a titkos pénzverdéje, amit egy asztalosműhelyben üzemeltetett. Napközben mesteremberek szorgoskodtak ott, de éjjel beindult a jóval nagyobb haszonnal járó hamis pénz verése.
Legújabb kiállításunk ezt az asztalosműhelyt mutatja be a pénzverdével, néhány középkori kuriózum mellett. A látogatók többek közt megtekinthetnek egy klasszikus erényövet is, sőt, aki kedvet érez, fel is csatolhatja. Nehéz elképzelni, hogy ezt valóban viselték volna a hölgyek, habár féltékeny férjek mindig is voltak…