SZAKMAI BESZÁMOLÓ

XXX. Várpalotai Napok

2015. augusztus 28 - szeptember 6.

 

 

Az idei évben 30. alkalommal került megrendezésre Várpalotán a Várpalotai Napok elnevezésű rendezvénysorozat.

A Várpalotai Napok Várpalota kiemelt, nagysikerű programja, melyben nemcsak a populáris műfajok, hanem a magas kultúra is helyet kap. A programok mindenki számára ingyenesek, azok számára is elérhetők, akik egyébként nem tudnának a kulturális programokra anyagiakat fordítani. A tíz napos rendezvény felöleli Várpalota sokszínű kultúráját. A szórakoztató zenei műsorok mellett kiemelt szerepet kapnak az értékes kiállítások, gyermekműsorok, több művészeti ágat bemutató programok.

Az idei évben is szakítottunk az elmúlt évek hagyományaival, és a csak hétvégi programok helyett több mint egy hétig kínáltunk programokat a város és a városkörnyék kulturális élményre vágyó közönségének.

 

 

2015. augusztus 28-án, a fesztivál első napján nyílt meg a Krúdy Gyula Városi Könyvtárban Ladányi Tamás asztrofotókból álló kiállítása. A fantasztikus képekkel tökéletes összhangban, csodálatos fuvolajátékával nyújtott zenei aláfestést Kövi Szabolcs fuvolaművész. Varázslatos, megnyugtató, elvarázsoló délután volt. 

Augusztus 29-én – hagyományteremtő szándékkal – rendeztük meg a Várpalotai Bányász Sportkör Asztalitenisz Szakosztályával közösen a Thury-kupa Asztalitenisz Sportnapot, melynek a Gál Gyula Városi Sportcsarnok adott helyet. A közel száz induló versenyző izgatottan várta a három világbajnok ping-pongos – Jónyer István, Klampár Tibor és Gergely Gábor – érkezését, bemutatóját. Az egész napos programot a DSE Unio tánccsoportjának bemutatója, majd Tourmix együttes utcabálja zárta.

Augusztus 31-én mutattuk be Várpalota egyik legjelentősebb festőművészének, Szelestey Lászlónak művészeti albumát. A könyvbemutatóra közel kétszázan fogadták el meghívásunkat, hallgatták végig Sárváriné Rieder Zsuzsa alapos, minden részletre kiterjedő előadását, majd együtt tekintettük meg a festő műveiből nyílt emlékkiállítást.

 

Szeptember 1-jén két kiállítást nyitottunk a Thury-vár második emeletén. Elsőként Szabó Péter Dániel és Penovác Károly sajtófotó kiállítását, majd a Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület fajtát bemutató összeállítását nyitotta meg Talabér Márta, Várpalota város polgármestere. Mindkét kiállítás nagyszámú érdeklődőt vonzott, sokan tekintették meg a Várpalotai Napok ideje alatt és után is.

Szeptember 2-án is két program várta az érdeklődőket: elsőként 17.00 órakor a Fodor Sára Tájházban – a THURY-VÁR Nonprofit Kft egyik telephelyén – nyílt kiállítás az elmúlt 30 év kiállítóinak munkáiból „Múltbanéző – jövőbetekintő” címmel. A szép számú érdeklődő bőrből készült használati tárgyakat, nemez dísztárgyakat, gyöngyékszereket, fa-és csontfaragványokat csodálhatott piciny Tájházunk falai között.

19.00 órakor - a rossz idő miatt a hangulatos várudvar helyett – a Thury-vár Thury termében tekinthették meg az érdeklődők az erre az alkalomra összeállított filmet, melyet a városi televízió – az elmúlt 30 év Várpalotai Napok rendezvényein készült – felvételeiből vágott össze kolléganőnk. A filmvetítés után jó hangulatú beszélgetés kezdődött a rendezvénysorozat egykori elindítóival. Sok érdekes részlet derült ki, sok szép emlék idéződött fel a mintegy száz érdeklődő részvételével.

Szeptember 3-án Inotán, az Inotai Faluházban kamarakiállítás nyílt „Volt egyszer egy Vidámpark” címmel. Az egykori létesítményről készült fotókat, a korabeli plakátokat, dokumentumokat szívesen nézegették a résztvevők.

Szeptember 4-én 15.00 órakor nyílt meg az idén 60. születésnapját ünneplő Várpalotai Jó Szerencsét Bélyeggyűjtő Kör Országos II. Rangú kiállítása. A nemzetközi kiállításon a magyar kiállítók mellett részt vettek a galántai bélyegesek is, akik nagy értékű gyűjteményt hoztak a megmérettetésre.

16.00 órakor Katona Csaba alpolgármester mondott köszöntőt a Várpalotai-Pétfürdői Kertbarátkör kiállításának megnyitóján – a Thury-vár folyosóján -, ahol 100-150 ember zsúfolódott össze. A fesztivál hétvégéjén több ezer érdeklődő tekintette meg a termelők, kiállítók különleges terméseit, lekvárjait, savanyúságait, befőttjeit, termesztett dísz- és haszonnövényeit. A kertészet iránt érdeklődők szakmai, növénytermesztési- és védelmi tanácsokat kaphattak a kiállító két kertészet szakembereitől.

 

Hagyományosan 16.40 órakor indult a Thuri térre a várpalotai Bányász Fúvószenekar vezetésével a Polgármesteri Hivatal elől a menetzenés felvonulás, amelyen városunk vezetői, vezető tisztségviselői, civil szervezetek képviselői is részt vettek. A vár mögötti Thuri téren felállított színpadon 17.00 órakor a Bányász Fúvószenekar kíséretében elhangzott a Himnusz, majd kezdetét vette a XXX. Várpalotai Napok ünnepi köszöntője. Várpalota város polgármestere köszöntötte a városért, a közösségért fáradhatatlanul, hosszú éveken át tevékenykedő személyeket.

A kitüntetések átadása után elsőként városunk fiatal énekesnője, Szén Alexandra állt színpadra, aki a Rising Star című tehetségkutatóban sikeresen szerepelt. Őt követően felléptek a város művészeti együttesei: a különböző tánc- és sportegyesületek bemutatója a nyitóünnepség fő attrakciója, a közösségépítő eseményre idén is rengetegen voltak kíváncsiak. Két blokk között Boggie és Szekeres Adrien szórakoztatta a közönséget, majd a vár előtti téren mintegy 20 perces lézershow vette kezdetét. 

A lézershow után az R-GO lépett színpadra és adott nagysikerű élőkoncertet. Fantasztikus hangulatba hozták a többezres közönséget. Pénteken Dj Sterbinszky zárta a napot, a fiatalok legnagyobb örömére. A fesztivál nyitónapján kb. 6000 ember szórakozott felhőtlenül, s még a színpadi műsor befejezése után is órákig maradtak a fesztiválnak helyet adó téren felállított vendéglátósátorban szórakozva, vásárban sétálva, nézelődve.

A szombati napon az elmúlt évekhez hasonlóan a Diabétesz Klub ingyenes vércukor és vérnyomás mérése a Thury-vár folyosóján került megrendezésre, hozzájuk csatlakoztak a várpalotai Védőnői Szolgálat munkatársai, akik hőtérképes állapotfelméréssel, életmód-tanácsadással színesítették a programot.

A 65. Magyar Bányásznap alkalmából kora reggel koszorúzás kezdődött a Szent Borbála emlékműnél a Rákóczi-telepen, majd a Jó Szerencsét Művelődési Központ emeleti előcsarnokában Sáska Tibor festőművész kiállítása nyílt meg 9.30 órakor.

11.00 órakor a Thury teremben felcsendült a harangjáték a 65. Magyar Bányásznapon. A megemlékezésen, majd a Gróf Sztáray Antal Bányászattörténeti Gyűjteményben kezdődő koszorúzáson részt vettek a volt bányászok és hozzátartozóik, városunk vezető tisztségviselői, intézményvezetői, képviselői. 

Szombat délután a Cserregő Néptáncegyüttes tartott élőzenés táncházat, majd Kovácsovics Fruzsina zenés, interaktív előadásán 200-250 gyerek szórakozott felhőtlenül.

17.15 órától a nagyszínpadon az MDC, majd Tóth Andi produkcióján szórakozhatott a közönség, őket követte Vastag Tamás és Danics Dóra előadása.

Az idén rendhagyó módon szombaton a nagyszámú érdeklődő legnagyobb örömére elkezdődött – a mindig nagysikerű – égi parádé.

 

A tűzijáték után az esti program 21.00 órakor a Magna Cum Laude élőkoncertjével, majd Szűcs Judith fantasztikus hangulatú retró műsorával folytatódott, s eddigre a Thuri téren soha nem látott embertömeg szórakozott felhőtlen hangulatban. Sehol nem lehetett szabad zöldterületet látni, bármerre néztünk, mindenhol tömeget láttunk. 

A fesztivál zárásaként 23.00 órától a várpalotai FunThomasBand zenekar húzta a talpalávalót a hajnalig tartó utcabálon.

Szeptember 6-án kora reggel kutyaugatásra ébredhetett a vár környéke. A Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület a Thury-várat választotta helyszínéül 2015. évi Klubkiállításának és tenyészszemléjének. Mintegy 50 kutyatulajdonos hozta el a megmérettetésre kuvaszát, gyönyörű és okos állatokat láthatott a szép számú érdeklődő.

Délután 16 órától a Handabanda gyermekzenekar műsorán szórakozhattak a legkisebbek, őket Dolhai Attila követte a színpadon.

Az idén a záróünnepség keretében került sor a Városszépítő és Védő Egyesület által meghirdetetett „Tiszta, virágos városért” mozgalom eredményhirdetésére.

Péterfy Bori és a Love Band élőkoncertje előtt még a Spoon előadását láthatta-hallhatta a közönség.

 

 

A Várpalotai Napok a legnépszerűbb nyárvégi rendezvényünk, melynek programját igyekeztünk az idei évben is úgy összeállítani, hogy minden réteg, minden korú és érdeklődési körű ember találhasson magának olyan eseményt, amin szívesen részt vesz, tudása gazdagodhat, vagy egyszerűen csak kikapcsolódhat, jól érezheti magát. A fesztivál 30. születésnapját méltóképpen ünnepelhettük meg a rendezvénysorozat keretében nyíló kiállításokkal, a nívós fellépőkkel és a színvonalas vásárral, vidámparkkal, vendéglátós sátorral.

Örülünk, hogy idén is több ezer ember szórakozott együtt önfeledten a fesztivál idején.